LeoVegas.dk ready? betfair Roskilde Festival 2017 fodboldrejser Advertisement
# Klub K V U T Mål Point
1. Delfin 20 12 8 0 31 - 12 44
2. Independiente del Valle 20 10 7 3 27 - 15 37
3. Barcelona SC 19 10 5 4 32 - 18 35
4. Emelec 19 8 10 1 29 - 18 34
5. Deportivo Macara 20 8 5 7 26 - 28 29
6. Deportivo Cuenca 20 6 8 6 22 - 22 26
7. Universidad Catolica 19 6 6 7 31 - 24 24
8. River Plate 20 5 8 7 19 - 24 23
9. El Nacional 20 3 8 9 21 - 34 17
10. Fuerza Amarilla SC 20 2 9 9 14 - 26 15
11. LDU de Quito 19 1 10 8 18 - 28 13
12. Clan Juvenil 20 2 6 12 19 - 40 12
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
118 25,75 289 2,45 49 (41,5 %) 45 (38,1 %) 24 (20,3 %)
# Klub K V U T Mål Point
1. Delfin 10 8 2 0 20 - 6 26
2. Independiente del Valle 10 6 3 1 13 - 6 21
3. Barcelona SC 9 6 1 2 19 - 11 19
4. Emelec 10 6 4 0 14 - 5 22
5. Deportivo Macara 10 4 4 2 14 - 14 16
6. Deportivo Cuenca 10 5 4 1 17 - 11 19
7. Universidad Catolica 10 3 3 4 16 - 11 12
8. River Plate 10 4 5 1 12 - 6 17
9. El Nacional 10 2 5 3 10 - 12 11
10. Fuerza Amarilla SC 10 2 4 4 10 - 12 10
11. LDU de Quito 9 1 6 2 13 - 12 9
12. Clan Juvenil 10 2 4 4 11 - 14 10
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
118 25,75 289 2,45 49 (41,5 %) 45 (38,1 %) 24 (20,3 %)
# Klub K V U T Mål Point
1. Delfin 10 4 6 0 11 - 6 18
2. Independiente del Valle 10 4 4 2 14 - 9 16
3. Barcelona SC 10 4 4 2 13 - 7 16
4. Emelec 9 2 6 1 15 - 13 12
5. Deportivo Macara 10 4 1 5 12 - 14 13
6. Deportivo Cuenca 10 1 4 5 5 - 11 7
7. Universidad Catolica 9 3 3 3 15 - 13 12
8. River Plate 10 1 3 6 7 - 18 6
9. El Nacional 10 1 3 6 11 - 22 6
10. Fuerza Amarilla SC 10 0 5 5 4 - 14 5
11. LDU de Quito 10 0 4 6 5 - 16 4
12. Clan Juvenil 10 0 2 8 8 - 26 2
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
118 25,75 289 2,45 49 (41,5 %) 45 (38,1 %) 24 (20,3 %)
# Klub Clean sheets Ingen
mål scoret
Mål
scoret i snit
Mål
imod i snit
1. Delfin 10 3 1,55 0,60
2. Independiente del Valle 8 3 1,35 0,75
3. Barcelona SC 5 3 1,68 0,95
4. Emelec 9 2 1,53 0,95
5. Deportivo Macara 4 7 1,30 1,40
6. Deportivo Cuenca 6 6 1,10 1,10
7. Universidad Catolica 6 4 1,63 1,26
8. River Plate 8 9 0,95 1,20
9. El Nacional 4 8 1,05 1,70
10. Fuerza Amarilla SC 4 10 0,70 1,30
11. LDU de Quito 2 6 0,95 1,47
12. Clan Juvenil 2 7 0,95 2,00
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
118 25,75 289 2,45 49 (41,5 %) 45 (38,1 %) 24 (20,3 %)
Vis hele listen
Mål    Spiller Klub
11    Jonatan Alvez Barcelona SC
10    John Cifuentes Universidad Catolica
9    Carlos Garces Delfin
9    Michael Estrada Independiente del Valle
8    Juan Dinenno Deportivo Cuenca
8    Juan Manuel Tevez Deportivo Macara
7    Bruno Vides Emelec
7    Hernan Barcos LDU de Quito
6    Jonny Uchuari Deportivo Cuenca
6    Martin Alaniz River Plate
5    Damian Diaz Barcelona SC
5    Roberto Ordones Delfin
5    Bryan de Jesus El Nacional
5    Marlon De Jesus Emelec
5    Billy Arce Independiente del Valle
5    Marcos Andres Lopez Universidad Catolica
4    Carlos Feraud Deportivo Macara
4    Carlos Arboleda Deportivo Macara
4    Eduar Preciado Emelec
4    José Cevallos LDU de Quito
4    Daniel Neculman River Plate
4    Robert Arboleda Universidad Catolica
3    Erick Castillo Barcelona SC
3    Jairon Bonett Clan Juvenil
3    Juan Villacres Clan Juvenil
3    Jacob Israel Murillo Moncada Delfin
3    Jhon Chancellor Delfin
3    Adolfo Munoz El Nacional
3    Angel Gracia Fuerza Amarilla SC
3    Efren Mera Independiente del Valle
3    Juan Luis Anangono LDU de Quito
3    Romario Ibarra Universidad Catolica
3    Matias Defederico Universidad Catolica
2    Xavier Arreaga Barcelona SC
2    Ariel Nahuelpan Barcelona SC
2    Washington Vera Barcelona SC
2    Matias Damian Oyola Barcelona SC
2    Luis Gonzalo Congo Minda Clan Juvenil
2    Johnny Baldeon Clan Juvenil
2    Henry Leon Clan Juvenil
2    Bryan Ona Delfin
2    Luis Chicaiza Delfin
2    Henry Patta Delfin
2    Francisco Silva Delfin
2    Edison Preciado Bravo Deportivo Cuenca
2    Diego Benitez Deportivo Macara
2    Orlen Quintero Deportivo Macara
2    Oscar Ayala Deportivo Macara
2    Miguel Parrales El Nacional
2    Carlos Quintero El Nacional
2    Daniel Samaniego El Nacional
2    Fernando Gaibor Emelec
2    Romario Caicedo Emelec
2    Bryan Angulo Emelec
2    Marcos Gustavo Mondaini Emelec
2    Joao Rojas Emelec
2    Danilo Coccaro Fuerza Amarilla SC
2    Armando Wila Fuerza Amarilla SC
2    Gabriel Cortez Independiente del Valle
2    Juan Pablo Segovia Independiente del Valle
2    Janner Corozo Independiente del Valle
2    Jonathan Betancourt LDU de Quito
2    Edison Caicedo River Plate
2    Nelson Soliz River Plate
2    Danny Luna River Plate
2    Jordy Caicedo Universidad Catolica
1    Dario Aimar Barcelona SC
1    Abel Casquete Barcelona SC
1    Jose Ayovi Barcelona SC
1    Pedro Velasco Barcelona SC
1    Ely Esterilla Barcelona SC
1    Marwin Pita Clan Juvenil
1    Luis Checa Clan Juvenil
1    Narciso Mina Clan Juvenil
1    Jeison Chala Clan Juvenil
1    Victor Ivan Macias Garcia Clan Juvenil
1    Jonathan de la Cruz Clan Juvenil
1    Luis Luna Delfin
1    Diego Avila Deportivo Cuenca
1    Richard Schunke Deportivo Cuenca
1    Michael Hoyos Deportivo Cuenca
1    Brian Cucco Deportivo Cuenca
1    Ronaldo Johnson Deportivo Cuenca
1    Armando Gomez Deportivo Macara
1    Osvaldo Cabral Deportivo Macara
1    Ronald Champang Deportivo Macara
1    Franklin Guerra El Nacional
1    Marco Montano El Nacional
1    Pedro Larrea El Nacional
1    Jonathan Borja El Nacional
1    Felix Borja El Nacional
1    Manu Balda El Nacional
1    Jorge Ordonez El Nacional
1    Pedro Quinonez Emelec
1    Jordan Jaime Emelec
1    Segundo Portocarrero Emelec
1    Bernardo Javier Chila Fuerza Amarilla SC
1    Luis Bolanos Fuerza Amarilla SC
1    Cristhian Cuero Fuerza Amarilla SC
1    Byron Cano Fuerza Amarilla SC
1    Polo Raul Wila Canga Fuerza Amarilla SC
1    Diego Corozo Fuerza Amarilla SC
1    Nestor Gabriel Martinena Fuerza Amarilla SC
1    Jacson Pita Independiente del Valle
1    Dixon Arroyo Independiente del Valle
1    Kener Arce Independiente del Valle
1    Horacio David Salaberry LDU de Quito
1    Anderson Julio LDU de Quito
1    Luis Manuel Romero Veliz River Plate
1    Armando Solis River Plate
1    Juan Rojas River Plate
1    Cesar Obando Universidad Catolica
1    Wilmer Godoy Universidad Catolica
1    Luis Miguel Escalada Universidad Catolica
1    Franklin Carabali Universidad Catolica
Vis hele listen
Klub Fordeling G R T
G = Gule, R = Røde, T = Total kort i alt
Gule kort tællees ikke på denne liga.
Mesterskabs-playoff
Oprykker fra sidste sæson

Kampprogram

1. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
29.01.2017 17:30 Clan Juvenil – LDU de Quito 0 – 0
29.01.2017 17:30 Deportivo Cuenca – Barcelona SC 1 – 1
29.01.2017 18:00 Deportivo Macara – Fuerza Amarilla SC 0 – 0
29.01.2017 21:00 Delfin – River Plate 0 – 0
29.01.2017 23:00 Emelec – Universidad Catolica 2 – 2

2. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
04.02.2017 18:00 Universidad Catolica – Clan Juvenil 5 – 1
04.02.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – El Nacional 3 – 0
05.02.2017 00:00 River Plate – Emelec 0 – 0
05.02.2017 17:30 LDU de Quito – Delfin 0 – 2
05.02.2017 22:00 Independiente del Valle – Deportivo Cuenca 1 – 0
06.02.2017 18:00 Barcelona SC – Deportivo Macara 1 – 1

3. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
11.02.2017 01:10 El Nacional – Universidad Catolica 1 – 1
12.02.2017 17:30 Deportivo Cuenca – Fuerza Amarilla SC 1 – 0
12.02.2017 18:00 Clan Juvenil – Deportivo Macara 0 – 2
12.02.2017 21:00 Delfin – Barcelona SC 1 – 0
12.02.2017 22:30 Emelec – LDU de Quito 2 – 0
14.02.2017 02:00 River Plate – Independiente del Valle 0 – 0

4. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
24.02.2017 20:00 Fuerza Amarilla SC – Clan Juvenil 1 – 1
25.02.2017 01:30 LDU de Quito – River Plate 4 – 0
25.02.2017 18:00 Universidad Catolica – Delfin 0 – 0
25.02.2017 22:00 Deportivo Macara – Deportivo Cuenca 2 – 2
26.02.2017 22:00 Barcelona SC – El Nacional 3 – 2
26.02.2017 23:00 Independiente del Valle – Emelec 1 – 1

1. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
02.03.2017 01:00 El Nacional – Independiente del Valle 0 – 2

5. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
04.03.2017 02:00 River Plate – Universidad Catolica 0 – 2
04.03.2017 20:00 Delfin – Fuerza Amarilla SC 5 – 1
04.03.2017 22:00 Clan Juvenil – Barcelona SC 1 – 1
04.03.2017 22:00 Emelec – Deportivo Macara 2 – 0
05.03.2017 17:15 El Nacional – Deportivo Cuenca 0 – 0
05.03.2017 17:30 LDU de Quito – Independiente del Valle 1 – 1

6. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.03.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – Emelec 0 – 1
11.03.2017 01:15 Barcelona SC – River Plate 2 – 0
11.03.2017 02:00 Deportivo Cuenca – Clan Juvenil 2 – 0
11.03.2017 18:00 Universidad Catolica – LDU de Quito 3 – 0
11.03.2017 23:00 Independiente del Valle – Delfin 1 – 1
12.03.2017 18:00 Deportivo Macara – El Nacional 1 – 0

7. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
17.03.2017 21:00 River Plate – Fuerza Amarilla SC 1 – 1
17.03.2017 22:00 Delfin – Deportivo Macara 1 – 0
18.03.2017 01:30 Universidad Catolica – Independiente del Valle 1 – 3
18.03.2017 21:30 Clan Juvenil – El Nacional 3 – 4

8. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
25.03.2017 02:00 Deportivo Cuenca – Delfin 1 – 1
26.03.2017 18:30 Clan Juvenil – River Plate 2 – 1
26.03.2017 19:00 Deportivo Macara – Independiente del Valle 1 – 1
26.03.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – LDU de Quito 1 – 1
26.03.2017 22:30 Barcelona SC – Universidad Catolica 1 – 3

7. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
31.03.2017 02:30 Emelec – Deportivo Cuenca 2 – 1

15. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
06.04.2017 02:30 Emelec – El Nacional 0 – 0

9. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
08.04.2017 02:30 Independiente del Valle – Barcelona SC 0 – 2
09.04.2017 01:30 River Plate – Deportivo Macara 3 – 0
09.04.2017 19:00 Delfin – El Nacional 3 – 0
09.04.2017 23:00 Universidad Catolica – Fuerza Amarilla SC 0 – 0
09.04.2017 23:00 Emelec – Clan Juvenil 2 – 0
11.04.2017 02:15 LDU de Quito – Deportivo Cuenca 1 – 1

10. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
15.04.2017 19:00 Deportivo Cuenca – Universidad Catolica 2 – 2
15.04.2017 23:00 Clan Juvenil – Delfin 0 – 1
16.04.2017 18:15 El Nacional – River Plate 2 – 2
16.04.2017 19:00 Deportivo Macara – LDU de Quito 1 – 0
16.04.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – Independiente del Valle 1 – 2
17.04.2017 00:30 Emelec – Barcelona SC 1 – 0

11. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
22.04.2017 22:30 Independiente del Valle – Clan Juvenil 4 – 1
23.04.2017 01:30 LDU de Quito – El Nacional 2 – 2
23.04.2017 01:30 River Plate – Deportivo Cuenca 2 – 0
23.04.2017 19:00 Universidad Catolica – Deportivo Macara 1 – 3
23.04.2017 22:00 Delfin – Emelec 3 – 3
24.04.2017 00:00 Barcelona SC – Fuerza Amarilla SC 2 – 0

12. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
28.04.2017 23:00 Fuerza Amarilla SC – Barcelona SC 0 – 3
29.04.2017 03:00 Deportivo Cuenca – River Plate 2 – 1
30.04.2017 18:15 El Nacional – LDU de Quito 1 – 1
30.04.2017 19:00 Clan Juvenil – Independiente del Valle 0 – 2
30.04.2017 20:30 Deportivo Macara – Universidad Catolica 0 – 3
01.05.2017 00:30 Emelec – Delfin 1 – 1

13. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
05.05.2017 19:00 Independiente del Valle – Fuerza Amarilla SC 2 – 0
06.05.2017 19:00 Universidad Catolica – Deportivo Cuenca 0 – 1
06.05.2017 23:30 River Plate – El Nacional 3 – 1
07.05.2017 01:30 LDU de Quito – Deportivo Macara 2 – 3
07.05.2017 19:00 Delfin – Clan Juvenil 1 – 0

7. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
11.05.2017 02:15 Barcelona SC – LDU de Quito 3 – 1

14. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
13.05.2017 20:00 Deportivo Macara – River Plate 2 – 1
14.05.2017 17:30 Deportivo Cuenca – LDU de Quito 2 – 0
14.05.2017 18:15 El Nacional – Delfin 0 – 0
14.05.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – Universidad Catolica 3 – 1
14.05.2017 23:30 Barcelona SC – Independiente del Valle 2 – 1

15. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
20.05.2017 23:00 Independiente del Valle – Deportivo Macara 1 – 0
20.05.2017 23:15 River Plate – Clan Juvenil 2 – 1
21.05.2017 01:30 LDU de Quito – Fuerza Amarilla SC 1 – 1
21.05.2017 19:00 Delfin – Deportivo Cuenca 1 – 0
21.05.2017 19:00 Universidad Catolica – Barcelona SC 1 – 2
21.05.2017 23:00 El Nacional – Emelec 0 – 2

16. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
26.05.2017 23:00 Independiente del Valle – Universidad Catolica 1 – 0
27.05.2017 19:00 El Nacional – Clan Juvenil 3 – 1
27.05.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – River Plate 0 – 2
28.05.2017 19:00 Deportivo Cuenca – Emelec 2 – 2
28.05.2017 19:00 Deportivo Macara – Delfin 1 – 2

17. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
02.06.2017 22:00 Delfin – Independiente del Valle 2 – 1
03.06.2017 02:30 River Plate – Barcelona SC 0 – 0
03.06.2017 02:30 Emelec – Fuerza Amarilla SC 1 – 0
03.06.2017 23:00 El Nacional – Deportivo Macara 2 – 0
04.06.2017 19:00 Clan Juvenil – Deportivo Cuenca 2 – 0

18. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.06.2017 02:35 Barcelona SC – Clan Juvenil 4 – 1
10.06.2017 03:00 Deportivo Cuenca – El Nacional 3 – 1
10.06.2017 23:00 Independiente del Valle – LDU de Quito 2 – 1
11.06.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – Delfin 1 – 1

14. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
14.06.2017 22:30 Clan Juvenil – Emelec 2 – 2

19. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
16.06.2017 23:15 River Plate – LDU de Quito 1 – 1
17.06.2017 19:00 El Nacional – Barcelona SC 1 – 3
17.06.2017 22:00 Delfin – Universidad Catolica 3 – 1
18.06.2017 02:00 Deportivo Cuenca – Deportivo Macara 1 – 3
18.06.2017 19:00 Clan Juvenil – Fuerza Amarilla SC 1 – 1
18.06.2017 23:30 Emelec – Independiente del Valle 1 – 1

18. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
21.06.2017 19:00 Universidad Catolica – River Plate 4 – 0
21.06.2017 19:30 Deportivo Macara – Emelec 4 – 3

16. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
22.06.2017 02:15 LDU de Quito – Barcelona SC 1 – 1

20. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
23.06.2017 23:00 Fuerza Amarilla SC – Deportivo Cuenca 0 – 0
24.06.2017 19:00 Universidad Catolica – El Nacional 1 – 1
24.06.2017 23:00 Independiente del Valle – River Plate 0 – 0
25.06.2017 18:30 LDU de Quito – Emelec 1 – 1
25.06.2017 19:00 Deportivo Macara – Clan Juvenil 2 – 2
26.06.2017 00:00 Barcelona SC – Delfin 1 – 2

13. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
29.06.2017 02:45 Barcelona SC – Emelec

21. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
01.07.2017 19:00 El Nacional – Fuerza Amarilla SC
02.07.2017 19:00 Delfin – LDU de Quito
02.07.2017 19:00 Deportivo Macara – Barcelona SC
02.07.2017 19:00 Clan Juvenil – Universidad Catolica
02.07.2017 19:00 Emelec – River Plate
02.07.2017 19:00 Deportivo Cuenca – Independiente del Valle

17. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
06.07.2017 02:15 LDU de Quito – Universidad Catolica

22. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
09.07.2017 22:00 River Plate – Delfin
09.07.2017 22:00 Barcelona SC – Deportivo Cuenca
09.07.2017 22:00 LDU de Quito – Clan Juvenil
09.07.2017 22:00 Independiente del Valle – El Nacional
09.07.2017 22:00 Universidad Catolica – Emelec
09.07.2017 22:00 Fuerza Amarilla SC – Deportivo Macara
Advertisement

Turneringer i Ecuador