LeoVegas.dk ready? betfair Roskilde Festival 2017 fodboldrejser Advertisement
Opdateret:
14/5-2017 16:23
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Feyenoord 34 26 4 4 86 - 25 82
2. Ajax 34 25 6 3 79 - 23 81
3. PSV Eindhoven 34 22 10 2 68 - 23 76
4. Utrecht 34 18 8 8 54 - 38 62
5. Vitesse 34 15 6 13 51 - 40 51
6. AZ Alkmaar 34 12 13 9 56 - 52 49
7. Twente 34 12 9 13 48 - 50 45
8. Groningen 34 10 13 11 55 - 51 43
9. Heerenveen 34 12 7 15 54 - 53 43
10. Heracles 34 12 7 15 53 - 55 43
11. ADO Den Haag 34 11 5 18 37 - 59 38
12. Excelsior 34 9 10 15 43 - 60 37
13. Willem II 34 9 9 16 29 - 44 36
14. Zwolle 34 9 8 17 39 - 67 35
15. Sparta Rotterdam 34 9 7 18 42 - 61 34
16. Nijmegen 34 9 7 18 32 - 59 34
17. Roda 34 7 12 15 26 - 51 33
18. Go Ahead Eagles 34 6 5 23 32 - 73 23
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
306 46,94 884 2,89 140 (45,8 %) 73 (23,9 %) 93 (30,4 %)
Opdateret:
14/5-2017 16:23
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Feyenoord 17 15 2 0 56 - 11 47
2. Ajax 17 14 2 1 48 - 12 44
3. PSV Eindhoven 17 13 3 1 35 - 9 42
4. Utrecht 17 10 3 4 28 - 17 33
5. Vitesse 17 9 2 6 31 - 21 29
6. AZ Alkmaar 17 5 9 3 31 - 25 24
7. Twente 17 8 4 5 28 - 22 28
8. Groningen 17 5 8 4 25 - 24 23
9. Heerenveen 17 8 5 4 26 - 16 29
10. Heracles 17 8 3 6 32 - 21 27
11. ADO Den Haag 17 7 3 7 22 - 21 24
12. Excelsior 17 6 5 6 27 - 25 23
13. Willem II 17 5 5 7 17 - 22 20
14. Zwolle 17 5 5 7 19 - 28 20
15. Sparta Rotterdam 17 6 4 7 24 - 24 22
16. Nijmegen 17 6 4 7 21 - 26 22
17. Roda 17 6 5 6 17 - 18 23
18. Go Ahead Eagles 17 4 1 12 20 - 35 13
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
306 46,94 884 2,89 140 (45,8 %) 73 (23,9 %) 93 (30,4 %)
Opdateret:
14/5-2017 16:23
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub K V U T Mål Point
1. Feyenoord 17 11 2 4 30 - 14 35
2. Ajax 17 11 4 2 31 - 11 37
3. PSV Eindhoven 17 9 7 1 33 - 14 34
4. Utrecht 17 8 5 4 26 - 21 29
5. Vitesse 17 6 4 7 20 - 19 22
6. AZ Alkmaar 17 7 4 6 25 - 27 25
7. Twente 17 4 5 8 20 - 28 17
8. Groningen 17 5 5 7 30 - 27 20
9. Heerenveen 17 4 2 11 28 - 37 14
10. Heracles 17 4 4 9 21 - 34 16
11. ADO Den Haag 17 4 2 11 15 - 38 14
12. Excelsior 17 3 5 9 16 - 35 14
13. Willem II 17 4 4 9 12 - 22 16
14. Zwolle 17 4 3 10 20 - 39 15
15. Sparta Rotterdam 17 3 3 11 18 - 37 12
16. Nijmegen 17 3 3 11 11 - 33 12
17. Roda 17 1 7 9 9 - 33 10
18. Go Ahead Eagles 17 2 4 11 12 - 38 10
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
306 46,94 884 2,89 140 (45,8 %) 73 (23,9 %) 93 (30,4 %)
Opdateret:
14/5-2017 16:23
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
# Klub Clean sheets Ingen
mål scoret
Mål
scoret i snit
Mål
imod i snit
1. Feyenoord 17 3 2,53 0,74
2. Ajax 15 2 2,32 0,68
3. PSV Eindhoven 16 4 2,00 0,68
4. Utrecht 13 4 1,59 1,12
5. Vitesse 7 8 1,50 1,18
6. AZ Alkmaar 6 4 1,65 1,53
7. Twente 8 7 1,41 1,47
8. Groningen 8 9 1,62 1,50
9. Heerenveen 9 5 1,59 1,56
10. Heracles 5 6 1,56 1,62
11. ADO Den Haag 5 11 1,09 1,74
12. Excelsior 4 8 1,26 1,76
13. Willem II 10 15 0,85 1,29
14. Zwolle 4 10 1,15 1,97
15. Sparta Rotterdam 6 9 1,24 1,79
16. Nijmegen 6 14 0,94 1,74
17. Roda 9 19 0,76 1,50
18. Go Ahead Eagles 3 13 0,94 2,15
KampePoint snitAntal målPr. kampHjemmesejrUafgjortUdesejr
306 46,94 884 2,89 140 (45,8 %) 73 (23,9 %) 93 (30,4 %)
Vis hele listen
Opdateret:
14/5-2017 16:23
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Mål    Spiller Klub
21    Nicolai Jørgensen Feyenoord
20    Ricky van Wolfswinkel Vitesse
19    Reza Ghoochannejhad Heerenveen
19    Samuel Armenteros Heracles
18    Enes Ünal Twente
17    Mimoun Mahi Groningen
16    Kasper Dolberg Ajax
14    Davy Klaassen Ajax
14    Jens Toornstra Feyenoord
13    Wout Weghorst AZ Alkmaar
13    Sebastien Haller Utrecht
12    Dirk Kuyt Feyenoord
10    Alireza Jahanbakhsh AZ Alkmaar
10    Nigel Hasselbaink Excelsior
10    Bryan Linssen Groningen
10    Gaston Pereiro PSV Eindhoven
10    Lewis Baker Vitesse
10    Fran Sol Willem II
9    Mike Havenaar ADO Den Haag
9    Hakim Ziyech Ajax
9    Bertrand Traore Ajax
9    Eljero Elia Feyenoord
9    Sam Larsson Heerenveen
9    Queensy Menig Zwolle
8    Stanley Elbers Excelsior
8    Sam Hendriks Go Ahead Eagles
8    Luuk de Jong PSV Eindhoven
8    Richairo Zivkovic Utrecht
7    Lasse Schøne Ajax
7    Steven Berghuis Feyenoord
7    Héctor Moreno PSV Eindhoven
7    Marco van Ginkel PSV Eindhoven
7    Loris Brogno Sparta Rotterdam
7    Nicolai Brock-Madsen Zwolle
6    Davinson Sanchez Ajax
6    Robert Mühren AZ Alkmaar
6    Arber Zeneli Heerenveen
6    Brandley Kuwas Heracles
6    Davy Pröpper PSV Eindhoven
6    Siem de Jong PSV Eindhoven
6    Bart Ramselaar PSV Eindhoven
6    Martin Pusic Sparta Rotterdam
6    Mateusz Klich Twente
6    Nacer Barazite Utrecht
6    Navarone Foor Vitesse
5    Abdenasser El Khayati ADO Den Haag
5    Fred Friday AZ Alkmaar
5    Karim El Ahmadi Feyenoord
5    Jarchinio Antonia Go Ahead Eagles
5    Tom van Weert Groningen
5    Oussama Idrissi Groningen
5    Henk Veerman Heerenveen
5    Kristoffer Peterson Heracles
5    Jay-Roy Grot Nijmegen
5    Abdul Ajagun Roda
5    Thomas Verhaar Sparta Rotterdam
5    Zakaria El Azzouzi Sparta Rotterdam
5    Bersant Celina Twente
5    Erik Falkenburg Willem II
4    Gervane Kastaneer ADO Den Haag
4    Dabney Dos Santos AZ Alkmaar
4    Hicham Faik Excelsior
4    Tonny Vilhena Feyenoord
4    Eric Fernando Botteghin Feyenoord
4    Michiel Kramer Feyenoord
4    Darren Maatsen Go Ahead Eagles
4    Danny Hoesen Groningen
4    Luciano Slagveer Heerenveen
4    Thomas Bruns Heracles
4    Ferdi Kadioglu Nijmegen
4    Dario Dumic Nijmegen
4    Kevin Mayi Nijmegen
4    Mitchell Paulissen Roda
4    Craig Goodwin Sparta Rotterdam
4    Mathias Pogba Sparta Rotterdam
4    Fredrik Jensen Twente
4    Yassine Ayoub Utrecht
4    Nathan Vitesse
4    Youness Mokhtar Zwolle
4    Django Warmerdam Zwolle
3    Sheraldo Becker ADO Den Haag
3    Tom Beugelsdijk ADO Den Haag
3    Dion Malone ADO Den Haag
3    David Neres Ajax
3    Amin Younes Ajax
3    Derrick Luckassen AZ Alkmaar
3    Mike van Duinen Excelsior
3    Jurgen Mattheij Excelsior
3    Sander Duits Go Ahead Eagles
3    Alexander Sørloth Groningen
3    Reuven Niemeijer Heracles
3    Jurgen Locadia PSV Eindhoven
3    Christiaan Kum Roda
3    Zakaria Labyad Utrecht
3    Giovanni Troupee Utrecht
3    Gyrano Kerk Utrecht
3    Adnane Tighadouini Vitesse
3    Jari Schuurman Willem II
3    Thom Haye Willem II
3    Obbi Oulare Willem II
3    Danny Holla Zwolle
2    Edouard Duplan ADO Den Haag
2    Mateo Cassierra Ajax
2    Matthijs de Ligt Ajax
2    Justin Kluivert Ajax
2    Nemanja Gudelj Ajax
2    Nick Viergever Ajax
2    Guus Til AZ Alkmaar
2    Muamer Tankovic AZ Alkmaar
2    Iiass Bel Hassani AZ Alkmaar
2    Markus Henriksen AZ Alkmaar
2    Luigi Bruins Excelsior
2    Fredy Excelsior
2    Ryan Koolwijk Excelsior
2    Khalid Karami Excelsior
2    Kevin Vermeulen Excelsior
2    Jan-Arie van der Heijden Feyenoord
2    Pedro Chirivella Go Ahead Eagles
2    Elvis Manu Go Ahead Eagles
2    Daniel Crowley Go Ahead Eagles
2    Marcel Ritzmaier Go Ahead Eagles
2    Ruben Yttergård Jenssen Groningen
2    Jerry St. Juste Heerenveen
2    Pelle van Amersfoort Heerenveen
2    Paul Gladon Heracles
2    Daryl van Mieghem Heracles
2    Brahim Darri Heracles
2    Peter van Ooijen Heracles
2    Vincent Vermeij Heracles
2    Robin Gosens Heracles
2    Mohamed Rayhi Nijmegen
2    Julian von Haacke Nijmegen
2    Reagy Ofosu Nijmegen
2    Taiwo Awoniyi Nijmegen
2    Gregor Breinburg Nijmegen
2    Sam Lammers PSV Eindhoven
2    Andrés Guardado PSV Eindhoven
2    Nicolas Isimat-Mirin PSV Eindhoven
2    Steven Bergwijn PSV Eindhoven
2    Jetro Willems PSV Eindhoven
2    Dani Schahin Roda
2    Adil Auassar Roda
2    Tom van Hyfte Roda
2    Mikhail Rosheuvel Roda
2    Paco van Moorsel Sparta Rotterdam
2    Iván Calero Sparta Rotterdam
2    Jari Oosterwijk Twente
2    Yaw Yeboah Twente
2    Joachim Andersen Twente
2    Willem Janssen Utrecht
2    Milot Rashica Vitesse
2    Dico Koppers Willem II
2    Bram van Polen Zwolle
2    Ted van de Pavert Zwolle
2    Mustafa Saymak Zwolle
2    Kingsley Ehizibue Zwolle
1    Guyon Fernandez ADO Den Haag
1    Kevin Jansen ADO Den Haag
1    Danny Bakker ADO Den Haag
1    Tom Trybull ADO Den Haag
1    Wilfried Kanon ADO Den Haag
1    Ludcinio Marengo ADO Den Haag
1    Ruben Schaken ADO Den Haag
1    Tyronne Ebuehi ADO Den Haag
1    Frenkie de Jong Ajax
1    Daley Sinkgraven Ajax
1    Levi Garcia AZ Alkmaar
1    Joris van Overeem AZ Alkmaar
1    Stijn Wuytens AZ Alkmaar
1    Leeroy Owusu Excelsior
1    Milan Massop Excelsior
1    Anour Hadouir Excelsior
1    Jeffry Fortes Excelsior
1    Rick Karsdorp Feyenoord
1    Renato Tapia Feyenoord
1    Terence Kongolo Feyenoord
1    Sander Fischer Go Ahead Eagles
1    Henrik Ojamaa Go Ahead Eagles
1    Kevin Brands Go Ahead Eagles
1    Leon De Kogel Go Ahead Eagles
1    Juninho Bacuna Groningen
1    Desevio Payne Groningen
1    Simon Tibbling Groningen
1    Hans Hateboer Groningen
1    Albert Rusnak Groningen
1    Ajdin Hrustic Groningen
1    Jesper Drost Groningen
1    Joost van Aken Heerenveen
1    Stijn Schaars Heerenveen
1    Yuki Kobayashi Heerenveen
1    Doke Schmidt Heerenveen
1    Stefano Marzo Heerenveen
1    Joey Pelupessy Heracles
1    Jaroslav Navratil Heracles
1    Lerin Duarte Heracles
1    Mike te Wierik Heracles
1    Michael Heinloth Nijmegen
1    Ali Messaoud Nijmegen
1    Arnaut Groeneveld Nijmegen
1    Luciano Narsingh PSV Eindhoven
1    Jorrit Hendrix PSV Eindhoven
1    Santiago Arias PSV Eindhoven
1    Joshua Brenet PSV Eindhoven
1    Mohamed El Makrini Roda
1    David Boysen Roda
1    Daryl Werker Roda
1    Nestoras Mitidis Roda
1    Gyliano van Velzen Roda
1    Athanassios Papazoglou Roda
1    Denzel Dumfries Sparta Rotterdam
1    Michel Breuer Sparta Rotterdam
1    Ryan Sanusi Sparta Rotterdam
1    Stijn Spierings Sparta Rotterdam
1    Kenneth Dougal Sparta Rotterdam
1    Dylan George Twente
1    Oussama Assaidi Twente
1    Hidde ter Avest Twente
1    Dylan Seys Twente
1    Kamohelo Mokotjo Twente
1    Wout Brama Utrecht
1    Rico Strieder Utrecht
1    Andreas Ludwig Utrecht
1    Patrick Joosten Utrecht
1    Kevin Conboy Utrecht
1    Marc van de Maarel Utrecht
1    Valeri Kazaishvili Vitesse
1    Marvelous Nakamba Vitesse
1    Guram Kashia Vitesse
1    Yuning Zhang Vitesse
1    Arnold Kruiswijk Vitesse
1    Kelvin Leerdam Vitesse
1    Bartholomew Ogbeche Willem II
1    Darryl Lachman Willem II
1    Jordy Croux Willem II
1    Bart Schenkeveld Zwolle
1    Erik Israelsson Zwolle
1    Ryan Thomas Zwolle
Vis hele listen
Opdateret:
14/5-2017 16:23
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Assists    Spiller Klub
12    Hakim Ziyech Ajax
11    Nicolai Jørgensen Feyenoord
11    Sam Larsson Heerenveen
10    Milot Rashica Vitesse
9    Davy Klaassen Ajax
9    Jens Toornstra Feyenoord
9    Andrés Guardado PSV Eindhoven
8    Alireza Jahanbakhsh AZ Alkmaar
8    Eljero Elia Feyenoord
7    Luuk de Jong PSV Eindhoven
7    Davy Pröpper PSV Eindhoven
7    Jordy Croux Willem II
6    Amin Younes Ajax
6    Kasper Dolberg Ajax
6    Nigel Hasselbaink Excelsior
6    Bilal Basacikoglu Feyenoord
6    Brandley Kuwas Heracles
6    Loris Brogno Sparta Rotterdam
6    Chinedu Ede Twente
5    Daley Sinkgraven Ajax
5    Joris van Overeem AZ Alkmaar
5    Iiass Bel Hassani AZ Alkmaar
5    Kevin Vermeulen Excelsior
5    Steven Berghuis Feyenoord
5    Jan-Arie van der Heijden Feyenoord
5    Stefano Marzo Heerenveen
5    Mikhail Rosheuvel Roda
5    Craig Goodwin Sparta Rotterdam
5    Stijn Spierings Sparta Rotterdam
5    Sebastien Haller Utrecht
5    Yassine Ayoub Utrecht
5    Sofyan Amrabat Utrecht
5    Ricky van Wolfswinkel Vitesse
5    Kelvin Leerdam Vitesse
5    Ryan Thomas Zwolle
5    Django Warmerdam Zwolle
4    Edouard Duplan ADO Den Haag
4    Ruben Schaken ADO Den Haag
4    Justin Kluivert Ajax
4    Lasse Schøne Ajax
4    Dabney Dos Santos AZ Alkmaar
4    Luigi Bruins Excelsior
4    Fredy Excelsior
4    Dirk Kuyt Feyenoord
4    Rick Karsdorp Feyenoord
4    Hans Hateboer Groningen
4    Thomas Bruns Heracles
4    Robin Gosens Heracles
4    Brahim Darri Heracles
4    Dario Dumic Nijmegen
4    Quincy Owusu-Abeyie Nijmegen
4    Adil Auassar Roda
4    Bersant Celina Twente
4    Mateusz Klich Twente
4    Nacer Barazite Utrecht
4    Gyrano Kerk Utrecht
4    Danny Holla Zwolle
3    Aaron Meijers ADO Den Haag
3    Dion Malone ADO Den Haag
3    Joel Veltman Ajax
3    Wout Weghorst AZ Alkmaar
3    Levi Garcia AZ Alkmaar
3    Stijn Wuytens AZ Alkmaar
3    Khalid Karami Excelsior
3    Mike van Duinen Excelsior
3    Bart Nieuwkoop Feyenoord
3    Marcel Ritzmaier Go Ahead Eagles
3    Jarchinio Antonia Go Ahead Eagles
3    Mimoun Mahi Groningen
3    Alexander Sørloth Groningen
3    Jason Davidson Groningen
3    Juninho Bacuna Groningen
3    Oussama Idrissi Groningen
3    Ruben Yttergård Jenssen Groningen
3    Reza Ghoochannejhad Heerenveen
3    Arber Zeneli Heerenveen
3    Luciano Slagveer Heerenveen
3    Pelle van Amersfoort Heerenveen
3    Martin Ødegaard Heerenveen
3    Kevin Mayi Nijmegen
3    Ferdi Kadioglu Nijmegen
3    Mohamed Rayhi Nijmegen
3    Andre Fomitschow Nijmegen
3    Marco van Ginkel PSV Eindhoven
3    Bart Ramselaar PSV Eindhoven
3    Oleksandr Zinchenko PSV Eindhoven
3    Mitchell Paulissen Roda
3    Jerson Cabral Sparta Rotterdam
3    Enes Ünal Twente
3    Dejan Trajkovski Twente
2    Ludcinio Marengo ADO Den Haag
2    Randy Wolters ADO Den Haag
2    Davinson Sanchez Ajax
2    Anwar El-Ghazi Ajax
2    Nick Viergever Ajax
2    Donny van de Beek Ajax
2    Fred Friday AZ Alkmaar
2    Muamer Tankovic AZ Alkmaar
2    Ridgeciano Haps AZ Alkmaar
2    Ryan Koolwijk Excelsior
2    Michiel Kramer Feyenoord
2    Terence Kongolo Feyenoord
2    Elvis Manu Go Ahead Eagles
2    Pedro Chirivella Go Ahead Eagles
2    Daniel Crowley Go Ahead Eagles
2    Etienne Reijnen Groningen
2    Tom Hiariej Groningen
2    Jesper Drost Groningen
2    Simon Tibbling Groningen
2    Joey Pelupessy Heracles
2    Jaroslav Navratil Heracles
2    Robin Propper Heracles
2    Vincent Vermeij Heracles
2    Jurgen Locadia PSV Eindhoven
2    Gaston Pereiro PSV Eindhoven
2    Héctor Moreno PSV Eindhoven
2    Jetro Willems PSV Eindhoven
2    Joshua Brenet PSV Eindhoven
2    Santiago Arias PSV Eindhoven
2    Abdul Ajagun Roda
2    Paco van Moorsel Sparta Rotterdam
2    Fredrik Jensen Twente
2    Stefan Thesker Twente
2    Kamohelo Mokotjo Twente
2    Zakaria Labyad Utrecht
2    Sean Klaiber Utrecht
2    Giovanni Troupee Utrecht
2    Matt Miazga Vitesse
2    Lewis Baker Vitesse
2    Nathan Vitesse
2    Mitchel van Bergen Vitesse
2    Alexander Büttner Vitesse
2    Kosuke Ota Vitesse
2    Anouar Kali Willem II
2    Dico Koppers Willem II
2    Bruno Andrade Willem II
2    Obbi Oulare Willem II
2    Kingsley Ehizibue Zwolle
2    Ouasim Bouy Zwolle
2    Youness Mokhtar Zwolle
2    Anass Achahbar Zwolle
2    Bram van Polen Zwolle
1    Hector Hevel ADO Den Haag
1    Aschraf El Mahdioui ADO Den Haag
1    Jose San Roman ADO Den Haag
1    Tyronne Ebuehi ADO Den Haag
1    Mike Havenaar ADO Den Haag
1    Wilfried Kanon ADO Den Haag
1    Sheraldo Becker ADO Den Haag
1    Gervane Kastaneer ADO Den Haag
1    Andre Onana Ajax
1    Nemanja Gudelj Ajax
1    David Neres Ajax
1    Ben Rienstra AZ Alkmaar
1    Mattias Johansson AZ Alkmaar
1    Mats Seuntjes AZ Alkmaar
1    Hicham Faik Excelsior
1    Jurgen Mattheij Excelsior
1    Anour Hadouir Excelsior
1    Miquel Nelom Feyenoord
1    Karim El Ahmadi Feyenoord
1    Tonny Vilhena Feyenoord
1    Eric Fernando Botteghin Feyenoord
1    Joey Groenbast Go Ahead Eagles
1    Leon De Kogel Go Ahead Eagles
1    Theo Zwarthoed Go Ahead Eagles
1    Sinan Bytyqi Go Ahead Eagles
1    Joey Suk Go Ahead Eagles
1    Norichio Nieveld Go Ahead Eagles
1    Darren Maatsen Go Ahead Eagles
1    Sebastien Locigno Go Ahead Eagles
1    Bryan Linssen Groningen
1    Samir Memisevic Groningen
1    Yoell van Nieff Groningen
1    Tom van Weert Groningen
1    Kasper Larsen Groningen
1    Lucas Bijker Heerenveen
1    Jerry St. Juste Heerenveen
1    Morten Thorsby Heerenveen
1    Tim Breukers Heracles
1    Wout Droste Heracles
1    Mike te Wierik Heracles
1    Lerin Duarte Heracles
1    Justin Hoogma Heracles
1    Peter van Ooijen Heracles
1    Samuel Armenteros Heracles
1    Kristoffer Peterson Heracles
1    Ali Messaoud Nijmegen
1    Michael Heinloth Nijmegen
1    Wojciech Golla Nijmegen
1    Lorenzo Burnet Nijmegen
1    Luciano Narsingh PSV Eindhoven
1    Siem de Jong PSV Eindhoven
1    Steven Bergwijn PSV Eindhoven
1    Daniel De Silva Roda
1    Christiaan Kum Roda
1    Mohamed El Makrini Roda
1    David Boysen Roda
1    Martin Milec Roda
1    Zakaria El Azzouzi Sparta Rotterdam
1    Rick van Drongelen Sparta Rotterdam
1    Finn Stokkers Sparta Rotterdam
1    Ryan Sanusi Sparta Rotterdam
1    Kenneth Dougal Sparta Rotterdam
1    Thomas Verhaar Sparta Rotterdam
1    Denzel Dumfries Sparta Rotterdam
1    Martin Pusic Sparta Rotterdam
1    Janne Saksela Sparta Rotterdam
1    Mart Dijkstra Sparta Rotterdam
1    Joachim Andersen Twente
1    Enis Bunjaki Twente
1    Peet Bijen Twente
1    Yaw Yeboah Twente
1    Kevin Conboy Utrecht
1    Willem Janssen Utrecht
1    Richairo Zivkovic Utrecht
1    Wout Brama Utrecht
1    Rico Strieder Utrecht
1    Guram Kashia Vitesse
1    Marvelous Nakamba Vitesse
1    Navarone Foor Vitesse
1    Adnane Tighadouini Vitesse
1    Thom Haye Willem II
1    Elmo Lieftink Willem II
1    Derrick Tshimanga Willem II
1    Erik Falkenburg Willem II
1    Guus Joppen Willem II
1    Queensy Menig Zwolle
1    Philippe Sandler Zwolle
1    Bart Schenkeveld Zwolle
1    Nicolai Brock-Madsen Zwolle
1    Mustafa Saymak Zwolle
Opdateret:
14/5-2017 16:23
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Klub Fordeling G R T
ADO Den Haag70474
Excelsior61465
AZ Alkmaar62365
Roda60565
Utrecht63265
Zwolle58563
Go Ahead Eagles55661
Sparta Rotterdam58260
Nijmegen55156
Groningen47754
Heerenveen45550
Ajax47249
Vitesse44448
Heracles44347
Feyenoord46046
Twente42345
Willem II40141
PSV Eindhoven38038
Total93557992
G = Gule, R = Røde, T = Total kort i alt
Opdateret:
14/5-2017 16:23
Holland
Æresdivisionen (34 runder)
Klub Total Total
pr. kamp
Hjemme Hjemme
pr. kamp
Ude Ude
pr. kamp
1. Ajax 1.166.764 34.317 842.366 49.551 324.398 19.082
2. Feyenoord 1.118.798 32.906 807.000 47.471 311.798 18.341
3. PSV Eindhoven 893.857 26.290 573.300 33.724 320.557 18.856
4. Twente 754.175 22.182 433.500 25.500 320.675 18.863
5. Heerenveen 700.863 20.614 376.158 22.127 324.705 19.100
6. Groningen 650.336 19.128 332.327 19.549 318.009 18.706
7. Utrecht 626.082 18.414 310.694 18.276 315.388 18.552
8. Vitesse 592.985 17.441 266.945 15.703 326.040 19.179
9. AZ Alkmaar 577.373 16.982 252.538 14.855 324.835 19.108
10. Roda 564.615 16.606 235.572 13.857 329.043 19.355
11. Zwolle 543.362 15.981 219.790 12.929 323.572 19.034
12. Willem II 539.291 15.862 211.660 12.451 327.631 19.272
13. Heracles 519.049 15.266 188.861 11.109 330.188 19.423
14. Nijmegen 518.173 15.240 193.072 11.357 325.101 19.124
15. ADO Den Haag 517.049 15.207 192.839 11.343 324.210 19.071
16. Sparta Rotterdam 506.962 14.911 174.449 10.262 332.513 19.560
17. Go Ahead Eagles 489.492 14.397 159.428 9.378 330.064 19.416
18. Excelsior 400.124 11.768 69.176 4.069 330.948 19.468
Champions League
Champions League kvalifikation
Europa League kvalifikation
Nedrykning
Nedrykning playoff
Cup vinder fra sidste sæson
Oprykker fra sidste sæson

337828

1. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
05.08.2016 20:00 Nijmegen – Zwolle 1 – 1
06.08.2016 18:30 ADO Den Haag – Go Ahead Eagles 3 – 0
06.08.2016 19:45 Twente – Excelsior 1 – 2
06.08.2016 19:50 Utrecht – PSV Eindhoven 1 – 2
06.08.2016 20:45 Willem II – Vitesse 1 – 4
07.08.2016 12:30 Groningen – Feyenoord 0 – 5
07.08.2016 14:30 AZ Alkmaar – Heerenveen 2 – 2
07.08.2016 14:30 Sparta Rotterdam – Ajax 1 – 3
07.08.2016 16:45 Roda – Heracles 1 – 1

2. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
12.08.2016 20:00 Heerenveen – Utrecht 2 – 2
13.08.2016 18:30 Excelsior – Groningen 2 – 0
13.08.2016 19:45 Vitesse – ADO Den Haag 1 – 2
13.08.2016 19:45 Ajax – Roda 2 – 2
13.08.2016 20:45 Zwolle – Sparta Rotterdam 0 – 3
14.08.2016 12:30 Heracles – Willem II 3 – 1
14.08.2016 14:30 Feyenoord – Twente 2 – 0
14.08.2016 14:30 Go Ahead Eagles – Nijmegen 2 – 2
14.08.2016 16:45 PSV Eindhoven – AZ Alkmaar 1 – 0

3. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
19.08.2016 20:00 Excelsior – ADO Den Haag 1 – 2
20.08.2016 18:30 Roda – Vitesse 0 – 1
20.08.2016 19:45 Zwolle – PSV Eindhoven 0 – 4
20.08.2016 19:45 Ajax – Willem II 1 – 2
20.08.2016 20:45 Nijmegen – Heerenveen 2 – 1
21.08.2016 12:30 Groningen – Twente 3 – 4
21.08.2016 14:30 Sparta Rotterdam – Go Ahead Eagles 1 – 0
21.08.2016 14:30 Utrecht – AZ Alkmaar 1 – 2
21.08.2016 16:45 Heracles – Feyenoord 0 – 1

4. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
26.08.2016 20:00 Vitesse – Utrecht 1 – 1
27.08.2016 18:30 Willem II – Roda 0 – 0
27.08.2016 19:45 Heerenveen – Zwolle 1 – 0
27.08.2016 19:45 Feyenoord – Excelsior 4 – 1
27.08.2016 20:45 Twente – Sparta Rotterdam 3 – 1
28.08.2016 12:30 PSV Eindhoven – Groningen 0 – 0
28.08.2016 14:30 ADO Den Haag – Heracles 1 – 1
28.08.2016 14:30 Go Ahead Eagles – Ajax 0 – 3
28.08.2016 16:45 AZ Alkmaar – Nijmegen 2 – 0

5. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.09.2016 18:30 Zwolle – Utrecht 1 – 1
10.09.2016 18:30 AZ Alkmaar – Willem II 2 – 0
10.09.2016 19:45 Nijmegen – PSV Eindhoven 0 – 4
10.09.2016 20:45 Heerenveen – Twente 3 – 1
10.09.2016 20:45 Excelsior – Heracles 3 – 1
11.09.2016 12:30 Feyenoord – ADO Den Haag 3 – 1
11.09.2016 14:30 Go Ahead Eagles – Roda 2 – 0
11.09.2016 14:30 Groningen – Sparta Rotterdam 1 – 1
11.09.2016 16:45 Ajax – Vitesse 1 – 0

6. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
16.09.2016 20:00 Utrecht – Groningen 1 – 5
17.09.2016 18:30 Twente – ADO Den Haag 4 – 1
17.09.2016 19:45 Vitesse – Go Ahead Eagles 2 – 0
17.09.2016 19:45 Roda – Heerenveen 0 – 3
17.09.2016 20:45 Willem II – Excelsior 1 – 1
18.09.2016 12:30 Sparta Rotterdam – Nijmegen 2 – 0
18.09.2016 14:30 PSV Eindhoven – Feyenoord 0 – 1
18.09.2016 14:30 Zwolle – AZ Alkmaar 0 – 2
18.09.2016 16:45 Heracles – Ajax 0 – 2

7. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
24.09.2016 18:30 Groningen – Heracles 0 – 0
24.09.2016 18:30 ADO Den Haag – Heerenveen 0 – 3
24.09.2016 19:45 Ajax – Zwolle 5 – 1
24.09.2016 20:45 Excelsior – PSV Eindhoven 1 – 3
24.09.2016 20:45 AZ Alkmaar – Go Ahead Eagles 2 – 2
25.09.2016 12:30 Nijmegen – Willem II 0 – 0
25.09.2016 14:30 Utrecht – Sparta Rotterdam 2 – 0
25.09.2016 14:30 Twente – Vitesse 2 – 1
25.09.2016 16:45 Feyenoord – Roda 5 – 0

8. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
30.09.2016 20:00 Zwolle – ADO Den Haag 2 – 1
01.10.2016 18:30 Vitesse – Groningen 2 – 1
01.10.2016 19:45 Heerenveen – PSV Eindhoven 1 – 1
01.10.2016 19:45 Roda – Nijmegen 0 – 1
01.10.2016 20:45 Go Ahead Eagles – Excelsior 3 – 0
02.10.2016 12:30 Ajax – Utrecht 3 – 2
02.10.2016 14:30 Heracles – Twente 1 – 1
02.10.2016 14:30 Willem II – Feyenoord 0 – 2
02.10.2016 16:45 Sparta Rotterdam – AZ Alkmaar 1 – 1

9. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
15.10.2016 18:30 Utrecht – Go Ahead Eagles 3 – 0
15.10.2016 18:30 Sparta Rotterdam – Willem II 2 – 2
15.10.2016 19:45 PSV Eindhoven – Heracles 1 – 1
15.10.2016 20:45 Groningen – Heerenveen 0 – 3
15.10.2016 20:45 AZ Alkmaar – Vitesse 2 – 2
16.10.2016 12:30 Twente – Zwolle 2 – 2
16.10.2016 14:30 Nijmegen – Feyenoord 1 – 2
16.10.2016 14:30 Excelsior – Roda 0 – 1
16.10.2016 16:45 ADO Den Haag – Ajax 0 – 2

10. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
21.10.2016 20:00 Excelsior – Zwolle 0 – 2
22.10.2016 18:30 Go Ahead Eagles – Twente 0 – 2
22.10.2016 19:45 PSV Eindhoven – Sparta Rotterdam 1 – 0
22.10.2016 19:45 Roda – ADO Den Haag 1 – 1
22.10.2016 20:45 Willem II – Utrecht 0 – 1
23.10.2016 12:30 Nijmegen – Vitesse 1 – 1
23.10.2016 14:30 Feyenoord – Ajax 1 – 1
23.10.2016 14:30 Groningen – AZ Alkmaar 2 – 0
23.10.2016 16:45 Heerenveen – Heracles 3 – 1

11. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
28.10.2016 20:00 Twente – Roda 0 – 0
29.10.2016 18:30 Willem II – Groningen 2 – 1
29.10.2016 19:45 Vitesse – PSV Eindhoven 0 – 2
29.10.2016 19:45 Heracles – Sparta Rotterdam 2 – 2
29.10.2016 20:45 Ajax – Excelsior 1 – 0
30.10.2016 12:30 Zwolle – Go Ahead Eagles 3 – 1
30.10.2016 14:30 Utrecht – Nijmegen 1 – 1
30.10.2016 14:30 Feyenoord – Heerenveen 2 – 2
30.10.2016 16:45 ADO Den Haag – AZ Alkmaar 0 – 1

12. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
04.11.2016 20:00 Sparta Rotterdam – Heerenveen 3 – 1
05.11.2016 18:30 ADO Den Haag – Willem II 1 – 0
05.11.2016 19:45 PSV Eindhoven – Twente 1 – 1
05.11.2016 19:45 Nijmegen – Groningen 1 – 1
05.11.2016 20:45 Zwolle – Roda 0 – 0
06.11.2016 12:30 Utrecht – Excelsior 2 – 1
06.11.2016 14:30 AZ Alkmaar – Ajax 2 – 2
06.11.2016 14:30 Vitesse – Heracles 1 – 2
06.11.2016 16:45 Go Ahead Eagles – Feyenoord 1 – 0

13. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
19.11.2016 18:30 Heracles – Go Ahead Eagles 2 – 1
19.11.2016 18:30 Heerenveen – Vitesse 1 – 1
19.11.2016 19:45 Willem II – PSV Eindhoven 0 – 0
19.11.2016 20:45 Groningen – ADO Den Haag 2 – 1
19.11.2016 20:45 Excelsior – Sparta Rotterdam 3 – 2
20.11.2016 12:30 Roda – AZ Alkmaar 1 – 1
20.11.2016 14:30 Ajax – Nijmegen 5 – 0
20.11.2016 14:30 Twente – Utrecht 1 – 1
20.11.2016 16:45 Feyenoord – Zwolle 3 – 0

14. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
25.11.2016 20:00 Go Ahead Eagles – Willem II 0 – 1
26.11.2016 18:30 Vitesse – Excelsior 2 – 2
26.11.2016 19:45 Zwolle – Groningen 0 – 4
26.11.2016 19:45 PSV Eindhoven – ADO Den Haag 3 – 1
26.11.2016 20:45 Nijmegen – Twente 3 – 2
27.11.2016 12:30 Sparta Rotterdam – Roda 2 – 2
27.11.2016 14:30 AZ Alkmaar – Heracles 5 – 1
27.11.2016 14:30 Heerenveen – Ajax 0 – 1
27.11.2016 16:45 Utrecht – Feyenoord 3 – 3

15. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
02.12.2016 20:00 Heracles – Nijmegen 2 – 0
03.12.2016 18:30 Go Ahead Eagles – Heerenveen 1 – 3
03.12.2016 19:45 Excelsior – AZ Alkmaar 3 – 3
03.12.2016 19:45 Roda – PSV Eindhoven 0 – 0
03.12.2016 20:45 Vitesse – Zwolle 3 – 1
04.12.2016 12:30 ADO Den Haag – Utrecht 0 – 2
04.12.2016 14:30 Willem II – Twente 0 – 0
04.12.2016 14:30 Feyenoord – Sparta Rotterdam 6 – 1
04.12.2016 16:45 Ajax – Groningen 2 – 0

16. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
09.12.2016 20:00 Groningen – Roda 2 – 0
10.12.2016 18:30 Nijmegen – ADO Den Haag 3 – 0
10.12.2016 19:45 Heerenveen – Excelsior 2 – 1
10.12.2016 19:45 PSV Eindhoven – Go Ahead Eagles 1 – 0
10.12.2016 20:45 Zwolle – Willem II 0 – 0
11.12.2016 12:30 Sparta Rotterdam – Vitesse 0 – 1
11.12.2016 14:30 Utrecht – Heracles 2 – 0
11.12.2016 14:30 AZ Alkmaar – Feyenoord 0 – 4
11.12.2016 16:45 Twente – Ajax 1 – 0

17. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
16.12.2016 20:00 Willem II – Heerenveen 2 – 1
17.12.2016 18:30 Roda – Utrecht 0 – 0
17.12.2016 19:45 Feyenoord – Vitesse 3 – 1
17.12.2016 20:45 Twente – AZ Alkmaar 1 – 2
18.12.2016 12:30 Excelsior – Nijmegen 2 – 2
18.12.2016 14:30 Groningen – Go Ahead Eagles 1 – 1
18.12.2016 14:30 Heracles – Zwolle 3 – 0
18.12.2016 14:30 ADO Den Haag – Sparta Rotterdam 1 – 0
18.12.2016 16:45 Ajax – PSV Eindhoven 1 – 1

18. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
13.01.2017 20:00 Go Ahead Eagles – AZ Alkmaar 1 – 3
14.01.2017 18:30 Heerenveen – ADO Den Haag 2 – 0
14.01.2017 19:45 PSV Eindhoven – Excelsior 2 – 0
14.01.2017 19:45 Heracles – Groningen 1 – 4
14.01.2017 20:45 Sparta Rotterdam – Utrecht 1 – 2
15.01.2017 12:30 Roda – Feyenoord 0 – 2
15.01.2017 14:30 Zwolle – Ajax 1 – 3
15.01.2017 14:30 Vitesse – Twente 3 – 1
15.01.2017 16:45 Willem II – Nijmegen 0 – 1

19. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
20.01.2017 20:00 Twente – Heracles 1 – 0
21.01.2017 18:30 AZ Alkmaar – Sparta Rotterdam 1 – 1
21.01.2017 19:45 Feyenoord – Willem II 1 – 0
21.01.2017 19:45 ADO Den Haag – Zwolle 1 – 2
21.01.2017 20:45 Groningen – Vitesse 1 – 1
22.01.2017 12:30 Utrecht – Ajax 0 – 1
22.01.2017 14:30 Nijmegen – Roda 2 – 0
22.01.2017 14:30 Excelsior – Go Ahead Eagles 1 – 1
22.01.2017 16:45 PSV Eindhoven – Heerenveen 4 – 3

20. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
27.01.2017 20:00 Willem II – Sparta Rotterdam 3 – 2
28.01.2017 18:30 Go Ahead Eagles – Utrecht 0 – 1
28.01.2017 19:45 Heracles – PSV Eindhoven 1 – 2
28.01.2017 19:45 Roda – Excelsior 4 – 0
29.01.2017 12:30 Heerenveen – Groningen 0 – 0
29.01.2017 14:30 Zwolle – Twente 1 – 2
29.01.2017 14:30 Ajax – ADO Den Haag 3 – 0
29.01.2017 14:30 Vitesse – AZ Alkmaar 2 – 1
29.01.2017 16:45 Feyenoord – Nijmegen 4 – 0

21. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
03.02.2017 20:00 ADO Den Haag – Vitesse 0 – 2
04.02.2017 18:30 Nijmegen – Go Ahead Eagles 1 – 2
04.02.2017 19:45 Willem II – Heracles 1 – 3
04.02.2017 19:45 AZ Alkmaar – PSV Eindhoven 2 – 4
04.02.2017 20:45 Groningen – Excelsior 1 – 1
05.02.2017 12:30 Roda – Ajax 0 – 2
05.02.2017 14:30 Twente – Feyenoord 0 – 2
05.02.2017 14:30 Sparta Rotterdam – Zwolle 2 – 3
05.02.2017 16:45 Utrecht – Heerenveen 1 – 0

22. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.02.2017 20:00 Zwolle – Nijmegen 2 – 0
11.02.2017 18:30 Heracles – Roda 2 – 2
11.02.2017 19:45 Go Ahead Eagles – ADO Den Haag 3 – 1
11.02.2017 19:45 Feyenoord – Groningen 2 – 0
11.02.2017 20:45 Vitesse – Willem II 0 – 2
12.02.2017 12:30 Excelsior – Twente 1 – 1
12.02.2017 14:30 Ajax – Sparta Rotterdam 2 – 0
12.02.2017 14:30 Heerenveen – AZ Alkmaar 1 – 2
12.02.2017 16:45 PSV Eindhoven – Utrecht 3 – 0

23. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
17.02.2017 20:00 Roda – Go Ahead Eagles 1 – 0
18.02.2017 18:30 Twente – Heerenveen 1 – 0
18.02.2017 19:45 PSV Eindhoven – Nijmegen 3 – 1
18.02.2017 19:45 Heracles – Excelsior 4 – 0
18.02.2017 20:45 Utrecht – Zwolle 3 – 1
19.02.2017 12:30 Willem II – AZ Alkmaar 1 – 1
19.02.2017 14:30 Vitesse – Ajax 0 – 1
19.02.2017 14:30 Sparta Rotterdam – Groningen 2 – 2
19.02.2017 16:45 ADO Den Haag – Feyenoord 0 – 1

24. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
24.02.2017 20:00 ADO Den Haag – Twente 1 – 1
25.02.2017 18:30 Groningen – Utrecht 2 – 3
25.02.2017 19:45 Excelsior – Willem II 0 – 2
25.02.2017 19:45 Nijmegen – Sparta Rotterdam 0 – 1
25.02.2017 20:45 Heerenveen – Roda 3 – 0
26.02.2017 12:30 Go Ahead Eagles – Vitesse 1 – 3
26.02.2017 14:30 Feyenoord – PSV Eindhoven 2 – 1
26.02.2017 14:30 AZ Alkmaar – Zwolle 1 – 1
26.02.2017 16:45 Ajax – Heracles 4 – 1

25. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
03.03.2017 20:00 Heerenveen – Go Ahead Eagles 2 – 2
04.03.2017 18:30 Twente – Willem II 2 – 1
04.03.2017 19:45 PSV Eindhoven – Roda 4 – 0
04.03.2017 20:45 Zwolle – Vitesse 3 – 1
05.03.2017 12:30 AZ Alkmaar – Excelsior 1 – 1
05.03.2017 12:30 Sparta Rotterdam – Feyenoord 1 – 0
05.03.2017 14:30 Utrecht – ADO Den Haag 1 – 1
05.03.2017 14:30 Groningen – Ajax 1 – 1
05.03.2017 16:45 Nijmegen – Heracles 3 – 1

26. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
10.03.2017 20:00 Vitesse – Sparta Rotterdam 5 – 0
11.03.2017 18:30 ADO Den Haag – Nijmegen 1 – 0
11.03.2017 19:45 Heracles – Utrecht 2 – 1
11.03.2017 19:45 Go Ahead Eagles – PSV Eindhoven 1 – 3
11.03.2017 20:45 Excelsior – Heerenveen 4 – 1
12.03.2017 12:30 Willem II – Zwolle 2 – 0
12.03.2017 14:30 Roda – Groningen 3 – 1
12.03.2017 14:30 Feyenoord – AZ Alkmaar 5 – 2
12.03.2017 16:45 Ajax – Twente 3 – 0

27. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
17.03.2017 20:00 Roda – Twente 0 – 3
18.03.2017 18:30 Groningen – Willem II 1 – 1
18.03.2017 19:45 PSV Eindhoven – Vitesse 1 – 0
18.03.2017 19:45 Nijmegen – Utrecht 0 – 3
18.03.2017 20:45 Sparta Rotterdam – Heracles 3 – 1
19.03.2017 12:30 Heerenveen – Feyenoord 1 – 2
19.03.2017 14:30 Excelsior – Ajax 1 – 1
19.03.2017 14:30 Go Ahead Eagles – Zwolle 1 – 3
19.03.2017 16:45 AZ Alkmaar – ADO Den Haag 4 – 0

28. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
01.04.2017 18:30 AZ Alkmaar – Groningen 0 – 0
01.04.2017 18:30 Zwolle – Excelsior 1 – 1
01.04.2017 19:45 Sparta Rotterdam – PSV Eindhoven 0 – 2
01.04.2017 20:45 Heracles – Heerenveen 4 – 1
01.04.2017 20:45 Utrecht – Willem II 2 – 0
02.04.2017 12:30 Vitesse – Nijmegen 2 – 1
02.04.2017 14:30 Ajax – Feyenoord 2 – 1
02.04.2017 14:30 ADO Den Haag – Roda 4 – 1
02.04.2017 16:45 Twente – Go Ahead Eagles 1 – 2

29. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
04.04.2017 18:30 Excelsior – Utrecht 1 – 3
04.04.2017 20:45 Heerenveen – Sparta Rotterdam 3 – 0
05.04.2017 18:30 Heracles – Vitesse 0 – 1
05.04.2017 19:45 Groningen – Nijmegen 2 – 0
05.04.2017 20:45 Ajax – AZ Alkmaar 4 – 1
05.04.2017 20:45 Feyenoord – Go Ahead Eagles 8 – 0
05.04.2017 20:45 Willem II – ADO Den Haag 1 – 2
06.04.2017 18:30 Roda – Zwolle 2 – 1
06.04.2017 20:45 Twente – PSV Eindhoven 2 – 2

30. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
07.04.2017 20:00 Sparta Rotterdam – Excelsior 2 – 3
08.04.2017 18:30 Vitesse – Heerenveen 4 – 2
08.04.2017 19:45 ADO Den Haag – Groningen 4 – 3
08.04.2017 19:45 Nijmegen – Ajax 1 – 5
08.04.2017 20:45 Go Ahead Eagles – Heracles 1 – 4
09.04.2017 12:30 AZ Alkmaar – Roda 1 – 1
09.04.2017 14:30 Zwolle – Feyenoord 2 – 2
09.04.2017 14:30 Utrecht – Twente 3 – 0
09.04.2017 16:45 PSV Eindhoven – Willem II 5 – 0

31. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
14.04.2017 20:00 Heracles – AZ Alkmaar 1 – 2
15.04.2017 18:30 Roda – Sparta Rotterdam 3 – 1
15.04.2017 19:45 Excelsior – Vitesse 1 – 0
15.04.2017 19:45 ADO Den Haag – PSV Eindhoven 1 – 1
15.04.2017 20:45 Twente – Nijmegen 3 – 0
16.04.2017 12:30 Willem II – Go Ahead Eagles 2 – 0
16.04.2017 14:30 Feyenoord – Utrecht 2 – 0
16.04.2017 14:30 Groningen – Zwolle 5 – 1
16.04.2017 16:45 Ajax – Heerenveen 5 – 1

32. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
21.04.2017 20:00 Heerenveen – Willem II 1 – 0
22.04.2017 18:30 Nijmegen – Excelsior 0 – 1
22.04.2017 19:45 AZ Alkmaar – Twente 2 – 1
22.04.2017 19:45 Zwolle – Heracles 1 – 2
22.04.2017 20:45 Go Ahead Eagles – Groningen 2 – 3
23.04.2017 12:30 Utrecht – Roda 1 – 0
23.04.2017 14:30 Sparta Rotterdam – ADO Den Haag 0 – 1
23.04.2017 14:30 Vitesse – Feyenoord 0 – 2
23.04.2017 16:45 PSV Eindhoven – Ajax 1 – 0

33. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
07.05.2017 14:30 Utrecht – Vitesse 1 – 0
07.05.2017 14:30 Excelsior – Feyenoord 3 – 0
07.05.2017 14:30 Roda – Willem II 1 – 0
07.05.2017 14:30 Heracles – ADO Den Haag 4 – 0
07.05.2017 14:30 Nijmegen – AZ Alkmaar 2 – 1
07.05.2017 14:30 Sparta Rotterdam – Twente 1 – 0
07.05.2017 14:30 Zwolle – Heerenveen 2 – 1
07.05.2017 14:30 Ajax – Go Ahead Eagles 4 – 0
07.05.2017 14:30 Groningen – PSV Eindhoven 1 – 1

34. Runde

Dato Tid Kampe Resultat
14.05.2017 14:30 Willem II – Ajax 1 – 3
14.05.2017 14:30 Heerenveen – Nijmegen 0 – 2
14.05.2017 14:30 Twente – Groningen 3 – 5
14.05.2017 14:30 Go Ahead Eagles – Sparta Rotterdam 1 – 3
14.05.2017 14:30 AZ Alkmaar – Utrecht 2 – 3
14.05.2017 14:30 Feyenoord – Heracles 3 – 1
14.05.2017 14:30 ADO Den Haag – Excelsior 4 – 1
14.05.2017 14:30 Vitesse – Roda 3 – 0
14.05.2017 14:30 PSV Eindhoven – Zwolle 4 – 1
Advertisement

Seneste kampe

AZ Alkmaar
Utrecht
2 – 3
14. maj 14:30
Færdig
Vitesse
Roda
3 – 0
14. maj 14:30
Færdig
PSV Eindhoven
Zwolle
4 – 1
14. maj 14:30
Færdig
Willem II
Ajax
1 – 3
14. maj 14:30
Færdig
Heerenveen
Nijmegen
0 – 2
14. maj 14:30
Færdig
Twente
Groningen
3 – 5
14. maj 14:30
Færdig
Go Ahead Eagles
Sparta Rotterdam
1 – 3
14. maj 14:30
Færdig
Feyenoord
Heracles
3 – 1
14. maj 14:30
Færdig
ADO Den Haag
Excelsior
4 – 1
14. maj 14:30
Færdig

Kommende kampe

Turneringen er færdigafviklet.

Turneringer i Holland